Levende Hav

Sejlplan

Sejlplan for Anton for året 2017

Planen skulle nu være fuldstændig, men der kan dog komme småjusteringer. Det ligger fast, at det bliver et travlt år for kutter Anton. 10 fiskerihavne skal besøges, og 4 særlige arrangementer buy modafinil i havne skal afvikles i forbindelse med projektet ”Naturskånsomt fiskeri efter jomfruhummer”. Herudover skal kutteren forklædt som ”flygtningebåd” til Bremen, øen Norderney, Norddeich, Emden, Weener og Papenburg. Den tur tager en måned.

Levende Hav søger frivillige til at deltage på de mange ture, som nu er kommer på programmet.

Hvis du har lyst og mulighed, canadian pharmacy online så udse dig, hvilke ture du vil melde dig på. Ring til skipper Knud på 20487421 eller send en mail til ham på knud@levende-hav.dk , så vi kan lave en bemandingsliste. På turen til Nordvesttyskland behøver du ikke at melde dig til hele turen. Den kan deles op. Som udgangspunkt må du dog så betale rejsen frem og/eller tilbage til kutteren selv. Levende Hav betaler provianten.

SEJLPLAN:

Naturmødet i Hirtshals:
16. maj kl. 20: afsejling Bønnerup
17. maj kl. 11: anløb Hirtshals
18. til 20. maj: Naturmødet i Hirtshals (jomfruhummer)
21. maj kl. 04: afsejling Hirtshals
21. maj kl. 19: anløb Bønnerup
Bæredygtighedsfestival, Ballen, Samsø:
9. juni kl. 06: Afsejling Bønnerup
9. juni kl. 14: Anløb Ballen, Samsø
10. – 11. juni: Bæredygtighedsfestival, Samsø
12. juni kl. 08:Afsejling Ballen, Samsø
12. juni kl. 20: Anløb København, Nyhavn
Folkemødet i Allinge, Bornholm:
13. juni kl. 16: afsejling Nyhavn, København
14. juni kl. 08: Anløb Allinge
15. til 18. juni: Folkemøde
18. juni kl. 18: afsejling Allinge
19. juni kl. 10: anløb Nyhavn, København
19. juni kl. 16: afsejling Nyhavn, København
20. juni kl. 07: anløb Bønnerup
Skagen (jomfruhummer arrangement)
22. juni kl. 03: afsejling Bønnerup
22. juni kl. 14: anløb Skagen
23. – 25. juni: arrangement Skagen
26. juni kl. 06: afsejling Skagen
26. juni kl. 17: anløb Bønnerup
Hundested (jomfruhummer arrangement)
29. juni kl. 04: afsejling Bønnerup
29. juni kl. 14: anløb Hundested
30. juni – 2. juli: arrangement Hundested
3. juli kl. 05: afsejling Hundested
3. juli kl. 12: anløb Anholt
Anholt (jomfruhummer arrangement)
4. til 6. juli: Afvikling ”hummerdage” Anholt
6. juli kl. 20: Afsejling Anholt.
7. juli kl. 06: Anløb Østerby.
Østerby, Læsø (jomfruhummerarrangement)
7. – 9. juli: Afvikling Østerby, Læsø
10. juli kl. 06: Afsejling Østerby
10. juli kl. 16: Anløb Bønnerup
Flygtningebåden til Nordvesttyskland:
23. juli kl. 20: afsejling Bønnerup,
24. juli kl. 14 : anløb Assens,
25. juli kl. 03: afsejling Assens,
25. juli kl. 20: anløb Brünsbüttel,
26. juli ved højvande: afsejling Brünsbüttel,
26. juli efter ca. 12 timer: anløb Bremen,
27. juli: reservedag,
28. til 31. juli: Flygtningebåden i Bremen,
1. august ved højvande: Afsejling Bremen,
1. august efter ca. 12 tim. : anløb øen Noderney,
2. august: reservedag,
3. til 6. august: Flygtningebåden på øen Norderney,
7. august ved ebbe: afsejling Norderney,
7. august efter ca. 2 timer: anløb Norddeich,
8. til 9. august: Flygtningebåden i Norddeich,
10. august ved ebbe: afsejling Norddeich:
10. august efter ca. 7 timer: anløb Emden,
11. – 13. august: Flygtningebåden pharmacy online i Emden,
14. august ved ebbe: afsejling Emden,
14. august efter ca. 4 tim + sluse: anløb Weener
15. august: Fllygtningebåden i Weener
16. august: ved ebbe: afsejling Weener
16. august: efter ca. 2 timer + sluse anløb Papenburg
17. til 20. august: Flygtningebåden i Papenburg + omladning af skulpturer
21. august ved flod: afsejling Pappenburg,
24. august: anløb København via Kielerkanal (Rendsburg) og diverse havne,
Kulturhavn København / Ofelia Plads ved skuespilhuset (jomfruhummer)
24. – 27. august: Deltagelse i Havnekulturfestiival (Træskibssammenslutningen)
27. august kl. 20: afsejling København
28. august kl. 11: anløb Ebeltoft.
Foodfestival, Tangkrogen Århus:
31. august kl. 11.: Afsejling Ebeltoft
31. august kl. 14: Anløb Marcelisborg, Tangkrogen
1. til 3. september: Foodfestival, Århus
3. september kl. 19: Afsejling Marcelisbrog, Tangkrogen
3. september kl. 22: Anløb Ebeltoft.
Gilleleje (jomfruhummer):
7. september kl. 8: Afsejling Ebeltoft.
7. september kl. 19 Anløb Gilleleje.
8. til 10. september arrangement Gilleleje.
11. september kl. 3. Afsejling Gilleleje.
11.september kl. 18. Anløb Bønnerup.
Grenå og Bønnerup (Kattegatcenter)
28. september kl. 08: afsejling Bønnerup
28. september kl. 10: anløb Grenå
28. – 30. september: arrangement Grenå / Kategatcenter
30. september kl. 19: afsejling Grenå
30. september kl. 21: anløb Bønnerup
1. oktober: arrangement Bønnerup
Fiskerimesse Ålborg:
9. oktober kl. 12: Afsejling Bønnerup
9. oktober kl. 18: Anløb Hals
10. oktober kl. 8: Afsejling Hals
10. oktober kl. 11: Anløb Ålborg
11. til 13. oktober: Fiskerimesse Ålborg
14. oktober: Afsejling Ålborg
14. oktober: Anløb Bønnerup

Posted in: Dagens Nyheder, M/S Anton, Støttekredsen "Antons Venner"

Leave a Comment (0) ↓

Leave a Comment