Levende Hav

Sejlplan 2014

Sejlplan for Anton for året 2014:

Opdateret pr. 8. marts.

 

Levende Hav deltager med foreningens fartøj, Anton, i øresundsfiskernes sejlende demonstration til København den 28. marts i protest mod naturødelggende råstofindvinding i Øresund.
Det er paradoksalt, at man netop i Øresund, hvor trawlfiskeri har været forbudt siden 1930-erne, tillader omfattende opsugning af bundmaterialer bl.a. til udvidelsen af Københavns Havns arealer. Selv små kystfiskere bliver kontrolleret minutiøst med allehånde bureaukratiske og elektroniske kontrolmidler, mens kæmperalsugernes aktiviteter slet ikke bliver det. Er det et knæfald for storkapitalen – eller hvad?

Havnebyer med streg under er byer, hvor arrangementer afvikles.

 

Generalforsamling Kyst- og Fjordcentret Voer Færgested Randers Fjord

Afsejling Bønnerup lørdag 22/3 – kl. 6
Anløb Voer Færge lørdag 22/3 – kl. 10
Afsejling Voer Færge lørdag 22/3 – kl. 16
Anløb Bønnerup lørdag 22/3 – kl. 20

 

Demonstration mod råstofindvinding i Øresund

Afsejling Bønnerup torsdag 27/3 – kl. 8
Anløb Helsingør torsdag 27/3 – kl. 19
Afsejling Helsingør fredag 28/3 – kl. 6
Anløb København fredag 28/3 – kl. 10
Afsejling København fredag 28/3 – kl. 16
Anløb Bønnerup lørdag 29/3 – kl. 6

 

Thisted (Naturskånsomt fiskeri)

Afsejling Bønnerup onsdag 7/5 – kl. 15
Anløb Hals onsdag 7/5 – kl. 20
Afsejling Hals torsdag 8/5 – kl. 4
Anløb Thisted torsdag 8/5 – kl. 16
Afsejling Thisted mandag 12/5 – kl. 11
Anløb Løgstør mandag 12/5 – kl. 15
Afsejling Løgstør tirsdag 13/5 – kl. 6
Anløb Bønnerup tirsdag 13/5 – kl. 18

 

Havnefestival i Odense (Naturskånsomt fiskeri)

Afsejling Bønnerup onsdag 28/5 – kl. 10
Anløb Ballan onsdag 28/5 – kl. 18
Afsejling Ballen torsdag 29/5 – kl. 10
Anløb Odense torsdag 29/5 – kl. 14
Afsejling Odense mandag 2/6 – kl. 8
Anløb Ebeltoft mandag 2/6 – kl. 18

 

Køge (Naturskånsomt Fiskeri)

Afsejling Ebeltoft torsdag 5/6 – kl. 15
Anløb Køge fredag 6/6 – kl. 9

 

Folkemødet på Bornholm (Naturskånsomt fiskeri)

Afsejling Køge tirsdag 10/6 – kl.- 20
Anløb Allinge onsdag 11/6 – kl. 10
Afsejling Allinge søndag 15/6 – kl. 20
Anløb Stubbekøbing mandag 16/6 – kl. 16
Afsejling Stubbekøbing tirsdag 17/6 – kl. 04
Anløb Svendborg tirsdag 17/6 – kl. 12

 

Kielerwoche – Eckernförde – Flensborg (Flygtningebåd)

Afsejling Svendborg torsdag 19/6 – kl. 11
Anløb Marstaql torsdag 19/6 – kl. 14
Afsejling Marstal fredag 20/6 – kl. 03
Anløb Kiel fredag 20/6 – kl. 11
Afsejling Kiel mandag 30/6 – kl. 09
Anløb Eckernförde mandag 30/6 – kl. 12
Afsejling Eckernförde torsdag 3/7   –  kl. 07
Anløb Okseøerne torsdag  3/7   – kl. 14
Afsejling Okseøerne fredag  4/7   – kl. 10
Anløb Flensborg fredag  4/7   – kl. 12
Afsejling Flensborg mandag  7/7   – kl. 06
Anløb Bogense mandag  7/7   – kl. 18
Afsejlling Bogense tirsdag  8/7   – kl. 17
Anløb Tunø tirsdag 8/7   – kl. 21
Afsejling Tunø onsdag 9/7   –  kl. 04
Anløb Bønnerup onsdag 9/7   –  kl. 17

 

Udstillingen (naturskånsomt fiskeri) udstationeres på Kyst- og Fjordcentret Voer Færge Randeers Fjord

Afsejling Bønnerup torsdag 10/7 – kl. 16
Anløb Voer torsdag 10/7 – kl. 20
Afsejling Voer fredag 11/7 – kl. 13
Anløb Bønnerup fredag 11/7 – kl. 17

 

Afslutning af udstationering af udstilling Kyst- og Fjordcentret

Afsejling Bønnerup tirsdag 12/8 – kl. 6
Anløb Voer tirsdag 12/8 – kl. 10
Afsejling Voer tirsdag 12/8 – kl. 13
Anløb Bønnerup tirsdag 12/8 – kl. 17

 

Frederikssund (Naturskånsomt Fiskeri)

Afsejling Bønnerup onsdag 13/8 – kl. 24
Anløb Frederikssund torsdag 14/8 – kl. 12
Afsejling Frederikssund søndag 17/8 – kl. 17
Anløb Lynæs søndag 17/8 – kl. 20
Afsejling Lynæs mandag 18/8 – kl. 6
Anløb Ebeltoft mandag 18/6 – kl. 14

 

Endalave (Naturskånsomt Fiskri) (ikke endeligt forhandlet på plads – usikker)

Afsejling Ebeltoft fredag 22/8 – kl. 9
Anløb Endelave fredag 22/8 – kl. 15
Afsejling Endelave søndag 24/8 – kl. 15
Anløb Tunø søndag 24/8 – kl. 17
Afsejlling Tunø mandag 25/8 – kl. 8
Anløb Ebeltoft mandag 25/8 – kl. 12

 

Foodfestival i Århus (Tangkrogen/Marcelisborg Lystbådehaven) (Naturskånsomt fiskeri)

Afsejling Ebeltoft torsdag 4/9 – kl. 12
Anløb Århus torsdag 4/9 – kl. 14
Afsejling Århus mandag 8/9 – kl. 8
Anløb Ebeltoft mandag 8/9 – kl. 11

 

Økomarked i Svendborg (Maritimt Center – naturskånsomt fiskeri)

Afsejling Ebeltoft torsdag 11/9 – kl. 10
Anløb Kerteminde torsdag 11/9 – kl. 18
Afsejling Kerteminde fredag 12/9 – kl. 8
Anløb Svendborg fredag 12/9 – kl. 15
Afsejling Svendborg mandag 15/9 – kl. 8
Anløb Ballan mandag 15/9 – kl. 16
Afsejling Ballen tirsdag 16/9 – kl. – 6
Anløb Bønnerup tirsdag 16/9 – kl. 14

 

Medlemmer, der som frivillige ønsker at deltage på en eller flere af turene er meget velkomne til at kontakte skipper Knud Andersen på 20487421 eller levendehav@gmail.com .

Posted in: Kalender, M/S Anton

Leave a Comment (0) →

Leave a Comment